Melatonin jako přirozená záchrana

Když se o nějaké látce píše, že je to „zázrak na všechno“, může to někomu a priori připadat podezřelé. Skutečnost je však taková, že melatonin Vás sice nezachrání od všeho zlého, přesto Vám může přinést významné benefity.

Melatonin je látka hormonální povahy, která se zcela přirozeně syntetizuje v podvěsku mozkovém (epifýze). Produkce melatoninu nastává za tmy, proto se melatoninu někdy až poeticky říká „ hormon tmy a spánku“. Problém je, že s věkem jeho syntéza přirozeně slábne a jeho nedostatek je laicky řečeno znát. Ponejvíce se nedostatek melatonin projevuje problémem s usínáním, kvalitou spánku, dostavuje se problém s nedostatečnou regenerací těla a s únavou. Lidé z nevědomosti často řeší takový stav tím, že začnou pravidelně užívat léky na spaní, tedy hypnotika, která jsou ovšem rizikové a to hned ze dvou důvodů: jsou návykové a hlavně neřeší primární důvod nespavosti- tedy nedostatek melatoninu.  Je skutečně neuvěřitelné, že za větší části problémů s usínáním a kvalitou spánku stojí právě nedostatek melatoninu- jak prosté!

V USA se melatonin běžně užívá, co by volně dostupný suplement. Je tam rozšířený a velmi oblíbený mimo jiné i proto, že pozitivní účinky užívání melatoninu jsou relativně rychle znát. V poněkud konzervativnější Evropě je přístup trochu opatrnější, ačkoliv je nutné v rámci vyváženosti informací podotknout, že melatonin se začíná těšit oblíbenosti i na našem kontinentu.

Jak už bylo předesláno, melatonin se nejvíc uplatňuje při spánku, respektive zkracuje dobu nutnou k tomu, aby člověk usnul. Díky harmonizaci biorytmů se doporučuje jeho užívání pro ty, kteří cestují a překonávají více časových pásem, protože díky navození spánku eliminuje tzv. jet lag. Desynchronizaci z časového posunu (tzv. pásmovou nemoc) dokáže melatonin vyřešit relativně rychle a v krátkém čase.

V poslední době se navíc objevuje čím dál tím víc studií, které se zaměřují na další efekt melatoninu-na  jeho antioxidační aktivitu. Melatonin je silným, stabilním antioxidantem, který zabraňuje oxidaci látek v naších buňkách a tím pádem působí silně protektivně. Často se melatonin označuje jako „scavenger“, čili vychytávač volných radikálů. Studií na toto téma přibývá i v impactfactorových publikacích, takže si nelze nevšimnout, že melatonin se těší nebývalému zájmu lékařů, farmaceutů i molekulárních biologů.

Co je však mezitím vším nejvíc příjemné, je fakt, že ačkoliv je melatonin součástí doplňků stravy, tak je to stále ta přirozená látka, kterou naše tělo dobře zná a umí produkovat. Suplementací melatoninu prostě jen přirozeně doplňujeme jeho hladinu na hodnotu, jakou jsme mívali v mladším věku. Pro podporu celkové regenerace těla (nejen u sportovců) to je skvělá volba- přirozená a účinná.