12 potravin, kterým by se sportovci měli vyhýbat – 1. část

Sportovci, kterým záleží na jejich výkonu, by během sezóny nikdy nesáhli ani po jedné z těchto potravin. Měli by jste se jim vyhýbat i vy, pokud je vaším cílem zlepšení výkonnosti, postavy nebo se snažíte dělat maximum pro své zdraví.

Pro výkonnostního sportovce představuje každé jídlo možnost doplnit energii a dodat živiny. Cesta k six-packu a cesta k vítězství začíná v kuchyni. Kalorie poskytují energii, nezbytnou pro fungování každé buňky v organismu. Kromě celkového množství kalorií však rozhoduje i jejich původ a složení. Jsou jídla, které se zdají být v pořádku z pohledu množství kalorií, ve skutečnosti nedodávají tělu žádné vitamíny, minerály nebo některá jejich složka má negativní vliv na procesy v organismu. Zde je prvních 6 potravin ze seznamu.

  • 1. NÍZKOKALORICKÉ NÁPOJE bez cukru

Nápoje s označením zero nedodají žádnou energii ani živiny. Umělá sladidla mohou navíc rozhodit metabolismus, protože mozek začne vylučovat inzulín, jako kdybyste konzumovali skutečný cukr. Zbytečně zvýšená hladina inzulínu vede k ukládání tuků. Nápoje slazené cukrem také nepatří do zdravého jídelníčku, můžete však po nich sáhnout, když potřebujete rychle doplnit energii – například po náročném sportovním výkonu.

  • 2. POLÉVKA Z KONZERVY

I když se to zdá být rychlé a praktické teplé jídlo, polévka z konzervy často obsahuje hodně soli a konzervačních látek, aby se dosáhlo dlouhé trvanlivosti. Patří proto mezi průmyslově zpracované potraviny, které bychom měli konzumovat jen příležitostně. Upřednostněte čerstvé suroviny, nejlépe z přírody nebo ze zahrady, nebo si najděte ve svém okolí farmářský trh.

  • 3. RÝŽOVÉ chlebíčky

Využívají je kulturisté před soutěží, protože neobsahují téměř žádný sodík, který by mohl natáhnout vodu pod kůži. Kromě toho však rýžové chlebíčky nemají žádný přínos. Množství kalorií je nízké; pocházejí však z cukrů s vysokým glykemickým indexem (91). To vede k rozkolísání hladiny inzulínu. Raději sáhněte po čerstvém ovoci nebo celozrnném pečivu.

  • 4. SNÍDAŇOVÉ CEREÁLIE

Není to nejhorší volba, vzhledem k tomu, že nejvhodnější denní doba na cukry je ráno a člověk alespoň začíná den s nějakou energií. Převahu v nich však často mají jednoduché cukry, které organismus rychle spotřebuje a dostaví se únava a chuť na další sladkosti. Raději si dejte misku ovesné kaše (stačí zalít vločky horkou vodou), kterou můžete dochutit troškou skořice a sušeného ovoce. Přidejte i oříšky nebo lněná semínka.

  • 5. BÍLÉ PEČIVO

Zrna, z nichž se mele mouka na bílé pečivo jsou mleté na jemno, aby se odstranil obal. Tím se však odfiltruje i vláknina a některé minerály, které pak v bílém pečivu chybí. Absence vlákniny zrychluje vstřebávání cukrů, což vede ke zvýšené hladině inzulínu. Vybírejte si produkty z tmavé mouky s viditelnými zrny nebo si uvařte rýži, případně těstoviny. Energie z nich vydrží v těle déle.

  • 6. JÍDLO BEZ BÍLKOVIN

Bílkoviny neslouží jen na výstavbu svalové hmoty, což je cílem silově zaměřených sportovců, ale zajišťují pocit sytosti a snižují nárůst hladiny cukru v krvi po konzumaci jídla. Proto se snažte, aby každé jídlo obsahovalo bílkoviny – směrem k večeru by měl jejich podíl narůstat. Přidejte oříšky do ovesných vloček a večerní salát vylepšete rybou nebo vařenými vejci.